Nie przegap, będąc we Wrocławiu

Obiekty sakralne, miejsca kultury, punkty rozrywkowe, architektura, ruiny zamków, pałace, unowocześnienia i pozostałości po dawnych zabytkach – to wszystko mieści w swoich granicach Wrocław stanowiący stolicę Śląska. Zajmiemy się w niniejszym artykule krótką charakterystyką najważniejszych budynków tego regionu.
Ratusz
Numerem jeden z pewnością będzie Ratusz, który zaczęto budować w końcówce trzynastego stulecia. Następnie, przez wiele lat obiekt poddawano licznym rozbudowom, w tym między innymi w okresie 1328 – 1333, 1343 – 1357, czy 1470 – 1510 oraz 1615 – 1616. Regotyzację przeszedł on z kolei w okresie 1884 – 1891. W naszym kraju raczej nie ma drugiego tak niesamowitego obiektu, który mieściłby w sobie pozostałości gotyckie, wygląd renesansowy oraz naleciałości typowo barokowe. W 1985 roku Ratusz wrocławski kompleksowo zrekonstruowano.
Uniwersytet Wrocławski
Kiedyś Uniwersytet Wrocławski stanowił miejsce lokalizacyjne klasztoru Jezuitów. To właśnie zakonnicy zdecydowali się na to, aby tenże obiekt przekształcić częściowo w placówkę o https://bamar-kamper.pl/ charakterze edukacyjnym. Niegdyś, w punkcie gdzie dziś znajduje się Uniwersytet Wrocławski, był zamek cesarski. Prace nad stworzeniem olbrzymiego, przestronnego gmachu zaczęto realizować natomiast począwszy od 1728 roku. W pierwszej połowie dziewiętnastego stulecia z kolei, uczelnię rozszerzono, gdyż została powiązana z frankfurckim uniwersytetem. Tak też zrodził się Uniwersytet Śląski imienia Fryderyka Wilhelma.
Kamienice
Wrocław słynie z ogromnej ilości wspaniałych kamienic, które już na pierwszy rzut oka przykuwają uwagę. Są one w tym mieście nieprzerwanie od okresu średniowiecza, a na przestrzeni kolejnych lat przeszły kompleksowe modyfikacje. W szczególności kluczowym momentem dla upiększania tychże budynków stolicy śląskiej okazał się wiek dziewiętnasty. Niestety w trakcie wojny wiele cennych obiektów zniszczono. Wiele lat zajęło ich skrzętne odbudowywanie. Dziś jednakże to prawdziwa wizytówka Wrocławia – znajdują się one zarówno w centrum Rynku, jak także na Placu Solnym, w uliczkach na starym mieście itd.

Zobacz stronę autora: fartuch foliowy