Śląsk

Na tle rozmaitych rodzajów regionów w naszym kraju, warto wspomnieć o krainie historycznej, która znajduje się w samym centrum Europy Środkowej, a mianowicie Śląsku. Jest to obszar pod<zielony na dwie zasadnicze części – Góry Śląsk oraz Dolny Śląsk. Jeżeli chodzi o stolicę tego rejonu ciągnącego się na mapie Polski, Czech oraz Niemiec, to jest to Wrocław. Skąd wzięła się ta nazwa i jak rozwijał się https://airflow.pl/ tenże region? Dowiesz się o tym z poniższych fragmentów naszego wirtualnego informatora. Zachęcamy do lektury.

Warto wiedzieć

Etymologicznie Śląsk to inaczej Silesia – z języka łacińskiego, Schlesien z języka niemieckiego oraz Slezsko z języka czeskiego. Kraina ta znajduje się geograficznie w dorzeczu zarówno środkowej, jak i górnej Odry. Sięga ona również początkowego biegu rzeki Wisła.

Górny Śląsk

Z łaciny – Silesia Superior, to nazewnictwo odnoszące się do historycznej https://www.zeltech.pl/oferta/softstarty krainy umiejscowionej na terenie Polski, ale także rozciągającej się na obszar Czech. Znajduje się ona w dorzeczu górnej Odry, stąd też to określenie. Jest to południowo-wschodni fragment Śląska historycznego. Jeżeli chodzi o omawiane nazewnictwo, to prawdopodobnie pierwszy raz je zastosowano na przełomie piętnastego i szesnastego stulecia. Niegdyś łączone z Dolnym Śląskiem miasta takie jak Otmuchów, Grodków, Kluczbork czy też Nysa zostały przyłączone do Górnego Śląska i tak przetrwało to do dziś dnia.

Dolny Śląsk

Mianem Dolnego Śląska określa się historyczną część Śląska, jaka znajduje się na fragmentach południowo-zachodnich naszego kraju, a ściślej nad środkową Odrą. Ponadto tenże obszar prowadzi też w rejon północnych Czech. Po wojnach śląskich spore części charakteryzowanego terenu przynależą terytorialnie do Korony Czeskiej. Dziś natomiast na Dolny Śląsk współczesny składają się regiony opolskie, województwo dolnośląskie oraz lubuskie.