Zamek Ogrodzieniec

Śląsk uchodzi za region w Polsce, w którym jest zdecydowanie najwięcej obiektów zabytkowych wartych obejrzenia. Wśród miejsc niesamowicie ciekawych, intrygujących jest chociażby Zamek Ogrodzieniec. O tym, dlaczego warto go zwiedzić i jak on powstawał dowiesz się z poniższych fragmentów. Zachęcamy do przeczytania naszego wirtualnego informatora.
Usytuowanie
Zamek Ogrodzieniec ulokowany został na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Powstał on w oparciu o charakterystyczny system zamków i pałaców, Tkaniny meblowe a mianowicie mamy tu na myśli tak zwany ciąg Orlich Gniazd. Obiekt jest we wsi Podzamcze, a więc administracyjnie należy do regionu śląskiego, a ściślej do powiatu zawierciańskiego. Jego dokładne położenie wskazuje na ulokowanie jakieś dwa kilometry w kierunku wschodnim od miejscowości Ogrodzieniec. Zgodnie z zapiskami historycznymi, zamek wzniesiono na przełomie czternastego i piętnastego stulecia. Za jego twórców uznaje się ród Włodków Sulimczyków. Co typowe, obiekt znajduje się na najwyższym wzniesieniu całej miejscowości, a dokładniej na wzgórzu liczącym ponad 515 metrów nad poziomem morza. Wszystkie pozostałości po dawnej budowli, po dziś dzień można zwiedzać, bowiem są one częścią turystycznego Szlaku Orlich Gniazd.
Trochę faktów
Wedle informacji utrwalonych na kartach historii, zamek stanął ostatecznie w czasach rządów sprawowanych przez Bolesława Krzywoustego. Powstałe wówczas umocnienia zostały jednakże zniszczone w trakcie najazdu tatarskiego, co nastąpiło w 1241 roku. I tak pozostało do czternastego stulecia, kiedy to zdecydowano się na wybudowanie zamku w stylu gotyckim, a więc właśnie Zamku Ogrodzieniec, jaki miał pełnić funkcję rezydencji oficjalnej rodu Włodków Sulimczyków. Stworzono potężną i bogatą warownię, jaka otaczana była z trzech stron przez wysokie skały. Dysponowała ona również wjazdem ciągnącym się między wzniesieniami, prowadzącym niedużą szczeliną.