Obiekty zabytkowe Śląska- kierunek Bolków

W Bolkowie powstał jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Śląska, a mianowicie legendarny Zamek w Bolkowie. Obiekt wzniesiono w trzynastym stuleciu, a jego autorami są książęta świdniccy.
Informacje wstępne
Warto wiedzieć, że cechujące tę budowlę mury obwodowe stanowią jedyną taką konstrukcję w naszym kraju. Co jest w niej nietypowego? Otóż mają one nietuzinkową formę klina. Zamek został wzniesiony, w swej pierwotnej postaci, w trzynastym https://basenypoznan.pl/kategoria-produktu/odkurzacze-basenowe/ stuleciu. Natomiast w kolejnym wieku, a ściślej w latach 1031 do 1368 zdecydowano się na jego istotne powiększenie. Z czasem został on przejęty przez czeskich królów, a stało się to po śmierci księżnej Agnieszki. Na przestrzeni kolejnych dekad, podejmowano decyzję o ciągłych modyfikacjach tejże konstrukcji, a także przeszedł on wielorakie zniszczenia, po czym postanawiano go odbudować.
Przełomowe momenty
Chyba najważniejsze przekształcenia pojawiły się w tej budowli między 1530 a 1540 rokiem, ponieważ wtedy z gotyckiego zamku zmodyfikowano go na renesansowy. Po wojnie trzydziestoletniej zamek w dużym stopniu został zniszczony, z kolei na początku stulecia osiemnastego przeszedł we władanie cystersów z Krzeszowa. To oni odpowiadają za kompleksowe przebudowanie wnętrz tej budowli. Warto także wspomnieć, iż z czasem sławetny zamek Bolkowa przemienia się w ruinę, a to prowadzi do połowicznej rozbiórki obiektu. Ostatecznie w 1922 roku dochodzi do odbudowy zamku i stworzenia w nim Domu Niewiast. Druga wojna światowa spowodowała z kolei, iż budowla całkowicie straciła na swej wartości, nawet nie pełniła już formy wcześniej planowanego schroniska. W końcu zamek ustanowiono siedzibą Muzeum Regionalnego, a całość obiektu nadal można zwiedzać.

Zobacz stronę autora: instalacje gazowe lpg Gniezno