Tradycyjny Sposób Stawiania Baniek

Sposób ten stosuje się przy ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych.
Bańki stawia się na dużych powierzchniach (plecy, klatka piersiowa) szeregami w odległości 1 cm jedna od drugiej z zachowaniem szczególnej ostrożności w okolicy serca. Rytm zabiegów ustala się indywidualnie, kierując się stanem ogólnym chorego, rodzajem i stadium choroby oraz stopniem tolerancji zabiegu. W chorobach ostrych bańki można stawiać co dwa dni przez tydzień. Najlepsze efekty uzyskuje się rozpoczynając zabiegi przy pierwszych zwiastunach choroby. W chorobach przewlekłych – raz lub dwa razy w tygodniu przez kilka lub kilkanaście tygodni. Profilaktycznie, uodparniająco u dzieci i osób często zapadających na infekcje dróg oddechowych stosujemy serię 10–12 zabiegów 2 razy w tygodniu. Kurację rozpoczynamy ok. 6 tygodni przed okresem wzmożonych zachorowań.


CZAS TRWANIA ZABIEGU

* U dorosłych 15–20 minut.
* U dzieci poniżej 7 roku życia należy stosować bańki najwyżej przez 5 minut.
* U dzieci od 7 do 14 lat oraz osób wątłych, osłabionych i starszych – do 10 minut.

Jeżeli bańka odpadnie przed czasem, ze względu na zbyt niskie podciśnienie i nie uzyskamy widocznego wynaczynienia krwi, zabieg można powtórzyć w tym samym miejscu.


PO ZABIEGU


Pacjent ,, podobnie jak po zabiegu akupunktury powinien odpocząć przez 15-20 minut. Pozostanie w domu czy leżenie w łóżku wskazane jest tylko wtedy, gdy wymaga tego stan chorego.
Należy pamiętać , aby nie dopuścić do przewiania czy zaziębienia miejsc , gdzie stawiane były bańki.

Wszystkie prawa zastrzeżone.Strona wykonana przez